Ranking 2019

Archived ranking

Snapshot taken at 2019-12-31 Snapshot taken at 2019-12-31, comparing with 2019-12-27
Pos USMA ID Rank Player Address Points
1
PLZD005 5th Dan 1233 pts Olga Igarashi O. Igarashi
  • Dąbrowa Górnicza
  • Dąbrowa Basin
3254
2
PLGS051 2nd Dan 584 pts Shinichi Kikuchi S. Kikuchi
  • Gliwice
  • Upper Silesia
3039
3
PLGS001 5th Dan 1320 pts Łukasz Grzybowski Ł. Grzybowski
  • Katowice
  • Upper Silesia
2995
4
PLZD004 3rd Dan 787 pts Tatsuya Igarashi T. Igarashi
  • Dąbrowa Górnicza
  • Dąbrowa Basin
2911
5
PLCS002 2nd Dan 500 pts Kamil Szczelina K. Szczelina
  • Bielsko-Biała
  • Teschen Silesia
2660
6
PLGS035 2nd Dan 546 pts Primo Zhao P. Zhao
  • Opole
  • Upper Silesia
2459
7
PLGS054 1st Dan 413 pts Itaru Soga I. Soga
  • Gliwice
  • Upper Silesia
2383
8
PLGS024 3rd Dan 694 pts Roman Powęzka R. Powęzka
  • Piekary Śląskie
  • Upper Silesia
2340
9
JPKA001 2nd Dan 600 pts Dan Sekigawa D. Sekigawa
  • Musashino
  • Kantō
2211
10
PLMA007 1st Dan 300 pts Dawid Bronowicki D. Bronowicki
  • Kraków
  • Lesser Poland
2069
11
BYHR006 Guest Anastasiya Hryharuk A. Hryharuk
  • Hrodna
  • Hrodna
2030
12
ATST002 Guest Dominik Hammerl D. Hammerl
  • Graz
  • Styria
1992
13
PLZL002 Guest Artur Libich A. Libich
  • Łódź
  • Łęczycka Land
1935
14
PLZD008 1st Dan 300 pts Urszula Szudlich U. Szudlich
  • Dąbrowa Górnicza
  • Dąbrowa Basin
1932
15
PLGS047 1st Dan 352 pts Bartosz Tota B. Tota
  • Goczałkowice Zdrój
  • Upper Silesia
1889
16
ITLU001 1st Dan 377 pts Anton Triscornia A. Triscornia
  • Carrara
  • Lunezia
1784
17
PLMS010 Guest Martyna Jędryczka M. Jędryczka
  • Warsaw
  • Masovia
1763
18
PLMA011 5th Kyu 71 pts Dominik Wołek D. Wołek
  • Kraków
  • Lesser Poland
1749
19
PLWP001 Guest Katarzyna Chabelska K. Chabelska
  • Brzeziny
  • Greater Poland
1728
20
SKBR002 Guest Daniel Široň D. Široň
  • Bratislava
  • Bratislava
1723
21
PLMA008 5th Kyu 70 pts Michał Herda M. Herda
  • Kraków
  • Lesser Poland
1722
22
NOOS001 Guest Konstantin Pakshaev K. Pakshaev
  • Oslo
  • Østlandet
1718
23
PLMS013 Guest Krzysztof Radomski K. Radomski
  • Warsaw
  • Masovia
1713
24
NOOS002 Guest Morten Hervik M. Hervik
  • Lillestrøm
  • Østlandet
1712
24
PLZC003 Guest Mateusz Woźniak M. Woźniak
  • Toruń
  • Chełmno Land
1712
26
PLMA004 5th Kyu 73 pts Mateusz Maćkowski M. Maćkowski
  • Kraków
  • Lesser Poland
1711
27
PLDS002 2nd Kyu 176 pts Natalia Buła N. Buła
  • Bielawa
  • Lower Silesia
1708
28
PLZC002 Guest Sonia Borysiak S. Borysiak
  • Toruń
  • Chełmno Land
1704
29
PLCS008 4th Kyu 117 pts Paweł Przeczek P. Przeczek
  • Bielsko-Biała
  • Teschen Silesia
1697
30
PLDS006 Guest Krzysztof Szeremeta K. Szeremeta
  • Bielawa
  • Lower Silesia
1688
31
PLMS004 Guest Justyna Kruczek J. Kruczek
  • Warsaw
  • Masovia
1683
32
PLDS003 2nd Kyu 153 pts Oliwia Wolska O. Wolska
  • Bielawa
  • Lower Silesia
1680
33
PLGS048 1st Dan 300 pts Jerzy Kałuża J. Kałuża
  • Katowice
  • Upper Silesia
1669
34
NOOS003 Guest Bjørn Pedersen B. Pedersen
  • Oslo
  • Østlandet
1659
35
PLRC002 Guest Bartłomiej Żok B. Żok
  • Rzeszów
  • Red Ruthenia
1658
35
PLMA013 7th Kyu 41 pts Rafał Burczyński R. Burczyński
  • Kraków
  • Lesser Poland
1658
37
PLWP004 Guest Miłosz Meller M. Meller
  • Poznań
  • Greater Poland
1657
38
DERP001 Guest Timur Hahn T. Hahn
  • Bendorf
  • Rhineland Palatinate
1646
39
PLGS019 1st Kyu 268 pts Masahiro Hamamoto M. Hamamoto
  • Chorzów
  • Upper Silesia
1639
40
CZGS030 1st Dan 336 pts Lenka Raková L. Raková
  • Ostrava
  • Upper Silesia
1634
41
PLRC001 Guest Paweł Kruk P. Kruk
  • Rzeszów
  • Red Ruthenia
1632
42
ATBL001 Guest Krisztian Deak K. Deak
  • Eisenstadt
  • Burgenland
1629
43
PLWP003 Guest Marta Binkowska M. Binkowska
  • Poznań
  • Greater Poland
1627
44
JPCH004 6th Kyu 54 pts Yasuhiro Imai Y. Imai
  • Tajimi
  • Chuubu
1626
44
PLZD011 7th Kyu 40 pts Dominik Wilkus D. Wilkus
  • Sosnowiec
  • Dąbrowa Basin
1626
46
PLPO001 Guest Bartosz Żuk B. Żuk
  • Biała Podlaska
  • Podlasie
1621
47
DEBA001 Guest Daniel Gahler D. Gahler
  • Regensburg
  • Bavaria
1618
48
SKBR004 Guest Michal Marko M. Marko
  • Bratislava
  • Bratislava
1615
49
CZGS042 6th Kyu 50 pts Martin Bednář M. Bednář
  • Ostrava
  • Upper Silesia
1611
50
PLGS006 2nd Dan 564 pts Tomasz Powęzka T. Powęzka
  • Piekary Śląskie
  • Upper Silesia
1600
51
PLGS068 7th Kyu 40 pts Hiroaki Noguchi H. Noguchi
  • Gliwice
  • Upper Silesia
1599
52
ATLA001 Guest Lena Weinguny L. Weinguny
  • Vienna
  • Lower Austria
1596
53
PLWP014 Guest Radosław Jangas R. Jangas
  • Kalisz
  • Greater Poland
1591
54
1
PLMA005 7th Kyu 40 pts Mateusz Stafiej M. Stafiej
  • Kraków
  • Lesser Poland
1583
55
1
CZGS032 1st Dan 310 pts Petr Bajgar P. Bajgar
  • Ostrava
  • Upper Silesia
9
1581
56
CZGS041 4th Kyu 92 pts Pavla Jirůtková P. Jirůtková
  • Ostrava
  • Upper Silesia
1576
57
PLZL001 Guest Aleksandra Libich A. Libich
  • Łódź
  • Łęczycka Land
1560
58
PLDS005 Guest Julia Buła J. Buła
  • Bielawa
  • Lower Silesia
1559
59
BYBR004 7th Kyu 30 pts Ilia Antaniuk I. Antaniuk
  • Brest
  • Brest
1556
60
PLMA006 7th Kyu 30 pts Katarzyna Bogusz K. Bogusz
  • Kraków
  • Lesser Poland
1553
60
PLMS007 Guest Piotr Mądrecki P. Mądrecki
  • Ciechanów
  • Masovia
1553
62
PLCS003 4th Kyu 112 pts Izabela Przeczek I. Przeczek
  • Bielsko-Biała
  • Teschen Silesia
1548
63
PLMS009 Guest Łukasz Cichoń Ł. Cichoń
  • Warsaw
  • Masovia
1546
64
PLMA012 9th Kyu 18 pts Nina Palińska N. Palińska
  • Kraków
  • Lesser Poland
1545
65
TEMP014 9th Kyu 10 pts Dominik Dominik
1543
66
PLCS001 4th Kyu 116 pts Cezary Przeczek C. Przeczek
  • Bielsko-Biała
  • Teschen Silesia
1541
67
PLGS067 8th Kyu 20 pts Takashi Fukui T. Fukui
  • Gliwice
  • Upper Silesia
1533
68
PLMS012 Guest Sebastian Stasiak S. Stasiak
  • Piaseczno
  • Masovia
1527
69
PLGS066 6th Kyu 55 pts Paweł Ziaja P. Ziaja
  • Zbrosławice
  • Upper Silesia
1525
70
9
CZGS040 3rd Kyu 144 pts Tomáš Luber T. Luber
  • Ostrava
  • Upper Silesia
24
1514
70
SKBR003 Guest Tomáš Široň T. Široň
  • Bratislava
  • Bratislava
1514
72
1
PLMS008 Guest Roger Waszkiewicz R. Waszkiewicz
  • Warsaw
  • Masovia
1513
73
1
PLGS061 Novice 5 pts Renata Renata
  • Chorzów
  • Upper Silesia
1512
73
1
PLDS001 Guest Marek Wakuluk M. Wakuluk
  • Bielawa
  • Lower Silesia
1512
75
1
PLGS012 Novice 5 pts Wanda Szelka W. Szelka
  • Katowice
  • Upper Silesia
1511
76
1
TEMP002 8th Kyu 20 pts Jaden Jaden
1509
77
1
TEMP001 Novice 6 pts Klaudia Klaudia
1507
78
1
PLGS002 7th Kyu 39 pts Marzena Grzybowska M. Grzybowska
  • Katowice
  • Upper Silesia
1493
79
1
PLKU001 Guest Dominik Kolenda D. Kolenda
  • Pułtusk
  • Kurpie
1492
80
1
TEMP013 Novice 3 pts Denis Denis
1490
80
1
TEMP015 Novice 0 pts Milan Milan
1490
82
CZGS031 4th Kyu 90 pts Radoslav Radoslav
  • Ostrava
  • Upper Silesia
1487
83
TEMP011 Novice 0 pts Patrycja Patrycja
1483
84
PLGS053 1st Dan 306 pts Adam Tkaczyk A. Tkaczyk
  • Chorzów
  • Upper Silesia
1482
84
PLGS003 7th Kyu 30 pts Jacek Grzybowski J. Grzybowski
  • Katowice
  • Upper Silesia
1482
84
SKBR005 Guest Juraj Jerguš J. Jerguš
  • Bratislava
  • Bratislava
1482
84
TEMP012 Novice 0 pts Liwia Liwia
1482
88
PLZD009 Novice 0 pts Marlena Raszka M. Raszka
  • Dąbrowa Górnicza
  • Dąbrowa Basin
1478
89
JPCH003 Novice 0 pts Yutaka Nakane Y. Nakane
  • Nagoya
  • Chuubu
1476
90
PLWP002 Guest Jakub Bacic J. Bacic
  • Poznań
  • Greater Poland
1471
91
PLCS005 5th Kyu 71 pts Dawid Wojak D. Wojak
  • Bielsko-Biała
  • Teschen Silesia
1463
92
PLMA010 9th Kyu 18 pts Łukasz Sereda Ł. Sereda
  • Kraków
  • Lesser Poland
1460
93
PLDS004 4th Kyu 91 pts Joanna Patalon J. Patalon
  • Bielawa
  • Lower Silesia
1457
94
PLLU001 Novice 0 pts Krzysztof Kościański K. Kościański
  • Lublin
  • Lublin Region
1452
95
BYHR004 Guest Uladzimir Tananushka U. Tananushka
  • Hrodna
  • Hrodna
1448
95
NOOS004 Guest John Røsberg J. Røsberg
  • Oslo
  • Østlandet
1448
97
PLZD010 Novice 0 pts Katarzyna Cupiał K. Cupiał
  • Myszków
  • Dąbrowa Basin
1447
98
PLMS011 Guest Joanna Zalewska J. Zalewska
  • Warsaw
  • Masovia
1445
99
PLGS010 3rd Kyu 139 pts Daria Frydrychowicz D. Frydrychowicz
  • Rybnik
  • Upper Silesia
1444
100
PLGS060 7th Kyu 31 pts Tomasz Adamczyk T. Adamczyk
  • Katowice
  • Upper Silesia
1442
101
PLGS058 4th Kyu 95 pts Maria Poremba M. Poremba
  • Rybnik
  • Upper Silesia
1435
102
PLWP009 Guest Robert Kotschmarow R. Kotschmarow
  • Kalisz
  • Greater Poland
1433
103
PLGS065 9th Kyu 18 pts Sergiusz Nowakowski S. Nowakowski
  • Katowice
  • Upper Silesia
1428
104
PLGS052 4th Kyu 108 pts Magdalena Piekarczyk M. Piekarczyk
  • Katowice
  • Upper Silesia
1427
105
PLMA003 1st Kyu 241 pts Konrad Wieczorek K. Wieczorek
  • Częstochowa
  • Lesser Poland
1426
106
1
BYHR005 Guest Siarhei Tsyvinski S. Tsyvinski
  • Hrodna
  • Hrodna
1418
107
1
TEMP007 7th Kyu 35 pts Anna Anna
1415
108
1
PLWP017 Guest Marcin Witkowski M. Witkowski
  • Poznań
  • Greater Poland
1412
109
1
PLGS059 Novice 0 pts Takayoshi Shibayama T. Shibayama
  • Gliwice
  • Upper Silesia
1406
110
5
CZGS036 2nd Kyu 194 pts Alexandra Petáková A. Petáková
  • Ostrava
  • Upper Silesia
21
1405
111
PLCS007 9th Kyu 10 pts Barbara Nowak B. Nowak
  • Bielsko-Biała
  • Teschen Silesia
1404
112
ATLA002 Guest Lukas Gerhold L. Gerhold
  • Vienna
  • Lower Austria
1402
113
PLMA009 6th Kyu 50 pts Wojciech Sabała W. Sabała
  • Kraków
  • Lesser Poland
1373
114
PLWP015 Guest Jolanta Liberska-Adamczewska J. Liberska-Adamczewska
  • Kalisz
  • Greater Poland
1369
115
PLGS057 3rd Kyu 139 pts Julia Tyl J. Tyl
  • Katowice
  • Upper Silesia
1367
116
PLCS004 7th Kyu 41 pts Dorota Wisła D. Wisła
  • Bielsko-Biała
  • Teschen Silesia
1357
117
PLCS006 8th Kyu 20 pts Kacper Palka K. Palka
  • Skoczów
  • Teschen Silesia
1339
118
PLGS050 3rd Kyu 144 pts Jakub Powęzka J. Powęzka
  • Piekary Śląskie
  • Upper Silesia
1337
119
BYHR007 Guest Pavel Verebei P. Verebei
  • Hrodna
  • Hrodna
1336
120
PLWP018 Guest Adrian Fornalik A. Fornalik
  • Poznań
  • Greater Poland
1332
121
PLGS062 4th Kyu 116 pts Tomasz Wróblewski T. Wróblewski
  • Chorzów
  • Upper Silesia
1322
122
PLGS049 4th Kyu 116 pts Łukasz Przeliorz Ł. Przeliorz
  • Katowice
  • Upper Silesia
1313
123
PLGS039 Novice 0 pts Patrik Pasku P. Pasku
  • Tarnowskie Góry
  • Upper Silesia
1311
124
PLGS064 7th Kyu 30 pts Katarzyna Czagien K. Czagien
  • Łaziska Górne
  • Upper Silesia
1309
125
PLGS004 1st Kyu 239 pts Maciej Filipowicz M. Filipowicz
  • Katowice
  • Upper Silesia
1301
126
PLZD007 Novice 8 pts Dariusz Daniec D. Daniec
  • Jaworzno
  • Dąbrowa Basin
1288
127
PLWP016 Guest Jędrzej Adamczewski J. Adamczewski
  • Kalisz
  • Greater Poland
1259
128
CZGS063 7th Kyu 38 pts Lenka Fialová L. Fialová
  • Ostrava
  • Upper Silesia
10
1246
129
PLMA002 7th Kyu 46 pts Sebastian Bolesta S. Bolesta
  • Kraków
  • Lesser Poland
1235